WARSZTATY ŻYWEJ HISTORII (kl. 1-3)

Warsztaty żywej historii dla klas I-III

  1. Jak toczyło się życie w średniowieczu – codzienność i obyczaje
    Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu, jak zdobywano pożywienie, w co się ubierano, w jakie zabawy bawiły się dzieci. Uczniowie poznają terminy takie jak historia i średniowiecze, zobaczą w jaki sposób w średniowieczu budowano domy i jakie miały wyposażenie. Atrakcją będzie możliwość obejrzenia i dotknięcia wielu przedmiotów codziennego użytku, często dziś już zapomnianych. Podczas zajęć prowadzone są gry ruchowe i zabawy.
  2. Budowa zamku i życie dworskie
    Warsztaty zaczynają się w podzamczu, gdzie omawiana jest funkcja podgrodzia . Przewodnik z grupą wchodzi do jednej z chat – wyjaśnia jej budowę i przeznaczenie. Dalszy przebieg zajęć jest w formie spaceru. Podążając w kierunku wejścia na zamek grupa dowiaduje się ciekawostek dotyczących elementów architektury obronnej takich jak mury, baszta, wykusz latrynowy czy dziedziniec. Uczestnicy odwiedzają także komnatę damy, aby dowiedzieć się w jakich warunkach mieszkały najważniejsze osoby na zamku.Na zakończenie dzieci biorą udział w zabawach ruchowych.
  3. Rycerskie obyczaje, zbroja i ekwipunek
    Warsztat prowadzony jest w jednej z najważniejszych komnat zamku – sali rycerskiej. Uczniowie zapoznają się z drogą jaką musiał przejść kandydat na rycerza, jakie musiał spełniać wymagania, czego musiał się nauczyć. Poruszany jest temat pasowania na rycerza, turniejów i kodeksu honorowego. Przewodnik prezentuje strój rycerza, miecze i broń drzewcową, przybliża sylwetki znanych rycerzy epoki. Zajęcia kończą się turniejem rycerskim lub łuczniczym.

Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymuje certyfikat Małego Odkrywcy Dawnych Dziejów.

Czas trwania każdego z warsztatów: 45 minut
Koszt: bilet wstępu do Warowni Inwałd + 12,00 zł od osoby
Opcja dodatkowa: pieczenie kiełbasek w ognisku – 7,00 zł od osoby