fbpx

OGRODY PARKU MINIATUR

Spacerując alejkami w Parku Miniatur warto zwrócić uwagę nie tylko na modele przedstawiające najsłynniejsze cuda architektoniczne Polski i Świata, ale również na niezwykłe dekoracje florystyczne. Miejsce każdej roślinki zostało wcześniej zaprojektowane, aby razem z naszymi miniaturami tworzyć integralną kompozycję.

Miniatura Starego Mostu w Mostarze znajduje się w otoczeniu pięciornika żółtego – krzewu, żyjącego nawet do 50 lat oraz katalp żółtokwiatowych, w naszym klimacie osiągających nawet 10–15 metrów wysokości.

W sąsiedztwie Łuku Triumfalnego urzeka swoją czerwoną barwą berberys czerwony oraz jałowiec płożący, który dopasowuje się do różnych powierzchni, tworząc gęste dywany dorastające do 30 cm wysokości.

Wokół ateńskiego Akropolu dominują drzewa iglaste: świerk pospolity, świerk gniazdkowy czy sosna bośniacka.

Po prawej stronie zamku w Malborku białe i czerwone róże przybierają kształt polskiej flagi, a u podnóża zamku Pieskowa Skała rozciąga się barwny dywan – to irga, charakteryzująca się dekoracyjnymi liśćmi, kwiatami i owocami.

Rejon Zakopanego obfituje w sosny, kosodrzewinę, jodłę niebieską i świerk Conica – bardzo popularną odmianą świerka białego o zwartej, regularnej koronie w kształcie stożka.

Na uwagę zasługuje również szata roślinna miniatury zamku w Mosznej: dziurawiec – mający szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, funkia – której kwiaty przybierają kształt dzwonkowaty o białej lub fioletowej barwie i oczywiście azalie. Azalie to przepiękne krzewy ozdobne, które podczas kwitnienia wiosną tworzą kobierce w wielu odcieniach różu, czerwieni, fioletu oraz bieli. Cechuje je także niezwykły, intensywny zapach. Święto Kwitnących Azalii co roku odbywa się w murach tego najbardziej znanego obiektu zabytkowego na ziemi opolskiej.

Każda miniatura, od najmniejszej do największej, tworzy niepowtarzalną i wyjątkową kompozycję. Aby się o tym przekonać koniecznie trzeba nas odwiedzić ! Zapraszamy…

Zamknij