OSADA ŚREDNIOWIECZNA

CHATA TKACZA

Skąd w średniowieczu brał się materiał na ubrania? W jaki sposób szyto piękne suknie dam, habity mnichów i szaty rycerzy? Na te i inne nurtujące pytania poszukaj odpowiedzi zaglądając do chaty tkacza. To w tym miejscu zobaczysz proces przygotowania materiału do tkania. Utkaj własną krajkę, czyli wąski pasek brzegowy tkaniny. Pamiątkę w postaci własnego wyrobu możesz zabrać ze sobą, by pochwalić się rodzinie i znajomym lub wspominać miły pobyt na Warowni.

CHATA POWROŹNIKA

Skąd w średniowieczu brał się materiał na ubrania? W jaki sposób szyto piękne suknie dam, habity mnichów i szaty rycerzy? Na te i inne nurtujące pytania poszukaj odpowiedzi zaglądając do chaty tkacza. To w tym miejscu zobaczysz proces przygotowania materiału do tkania. Utkaj własną krajkę, czyli wąski pasek brzegowy tkaniny. Pamiątkę w postaci własnego wyrobu możesz zabrać ze sobą, by pochwalić się rodzinie i znajomym lub wspominać miły pobyt na Warowni.

CHATA KOWALA

W średniowieczu każda osada chciała posiadać własnego kowala. To on bowiem wytwarzał narzędzia, panował nad niebezpiecznym żywiołem, jakim jest ogień. Przekonaj się, jaką siłą w dysponował dawny kowal ciężka i dlaczego jego rzemiosło wymagało wielu lat nauki. Obserwuj jego pracę, a dowiesz się, na czym polegało to ciekawe zajęcie. Wspólnie z kowalem własnoręcznie wykuj serduszko lub haczyk z gorącego żelaza.

CHATA GARNCARZA

Zajrzyj do średniowiecznej chaty garncarza i dowiedz się w jaki sposób kiedyś wytwarzano naczynia ceramiczne – od zwykłego błota do gotowego wyrobu. Zobaczysz, że wcale nie było to takie proste. W dzisiejszych czasach kubki, talerze i inne naczynia ceramiczne są podstawowym wyposażeniem każdego domu. Razem z garncarzem spróbuj wykonać niewielkie naczynie i sprawdź, że jego praca to w średniowieczu był ciężki kawałek chleba…

Zamknij